Civil technology Paper 1 (Afrikaans)

Feb-March 2016 โ€” Grade 12 / Matric โ€” Civil technology

Past Paper 2016 Grade 12 Afrikaans
โ†“ Download PDF Facebook X ๐Ÿ“„ 510.6 KB View Memorandum
Preparing document

๐Ÿ“‹ Document Analysis

๐ŸŽฏ 200 marks โฑ๏ธ 3h ๐Ÿ“„ 19 pages ๐Ÿ“ 121 items found โˆ‘ 1 math symbols
See full analysis

Questions โ€” A Preview of What to Expect in the Document

121
This section provides a quick preview of questions from the document. It may not display every question or the complete wording of each one. For the full content, including diagrams, tables and other information, view the original PDF above.
1.9, 4.6, 5.2, 5.3, 6.1 en 6.2 op die aangehegte ANTWOORDBLA AIE en gebruik tekeninstrumente, waar nodig. Skryf jou SENTRUMNOMMER en EKSAMENNOMMER op elke ANTWOORDBLAD en lewer dit saam met jou ANTWOORDEBOEK in, al het
Q1โ€” Section header โ€”
1.1FIGUUR 1.1 hieronder toon n illustrasie van n werkswinkel. Bron The Christian Science Monitor
1.1.1Bestudeer FIGUUR 1.1 en beskryf die onveilige handeling. (1\
1.1.2Beskryf hoe hier die onveilige handeling regge stel kan word. (1\
1.2Voorspel die gevolge wanneer die volgende veiligheidstoerusting nie gebruik word nie
1.2.1Gesigbeskerming (1\
1.2.2Stofmask er (1\
1.2.3Veiligheidstewels (1\
1.3
1.4Onderskei deur middel van vryhandsketse tussen vloerlys en
1.5FIGUUR 1.5 hieronder toon n staalprofiel. FIGUUR
1.5.1Identifiseer die tipe staalprofiel (1\
1.5.2Verduidelik EEN eienskap van die staalprofiel. (1\ VEILIGHEID STANDAARDE IN DIE WERKPLEK Siviele Te
1.6Verduidelik die doel van klip in beto n. (3\
1.7Noem DRIE plekke in n gebou waar vogweerlaag (VWL\ of vogweermembraan gebruik
1.8Gee EEN rede waarom jy vogweerlaag (VWL\sal gebruik wanneer n gebou opgerig word. (1\
1.9FIGUUR 1.9 hieronder toon die voora ansig van een steenmuur. Bestudeer die tekening
1.9.1Identifiseer die verband wat in die muur gebruik is (1\
1.9.2Projekteer en teken die en aansig van hier die muur op ANTWOORDBLAD 1. 9.
1.9.3Projekteer en teken op ANTWOORDBLAD 1.9 vanaf die gegewe aansig die planlaag van n T aansluiting vir
1.10Noem TWE materiale wat as dakbedekking vir geboue langs die kus gebruik kan word.
1.11Noem TWEE nadele van die gebruik van houtram in plaas van staalram e vir
Q2โ€” Section header โ€”
2.1FIGUUR 2.1 hieronder is 'n foto van kraggereedskap wat op konstruksieterrein gebruik word. FIGUUR
2.1.1Identifiseer die kraggereedskap stuk in FIGUUR 2.1. (1\
2.1.2Noem TWEE gebruike van hierdi e kraggereedskap. (2\
2.1.3Verduidelik waarom jy sal verkies om hierdie kraggereedskap in plaas van handgereedskap
2.1.4Verduidelik hoe jy steeds hierdie gereedskap kan gebruik al is daar n kragonderbreking. (1\
2.2FIGUUR
2.2hieronder is 'n foto van toerusting wat vir opmeting op konstruksieterrein gebruik word. FIGUUR
2.2.1Noem TWEE gebruike van hierdie toerusting (2\
2.2.2Benoem die DRIE hoofonderdele (toebehore\van hierdie toerusting soos in FIGUUR 2.2 getoon (3\ Siviele Te
2.3Teken n netjiese tweedimensionele vryhandskets van EEN tipe muur bin (1\
2.4Noem EEN plek waar jy muur bin sal gebruik. (1\
2.5FIGUUR 2.5 hieronder toon n komponent wat in die bou bedryf gebruik word. FIGUUR
2.5.1Noem die boukomponent wat in FIGUUR 2.5 getoon word (1\
2.5.2Noem EEN tipe staaf wat vir gebruik kan word (1\
2.5.3Beskryf die doel van (1\
2.5.4Noem EEN tipe konstruksie waar hierdie komponent gebruik k an word (1\
2.5.5Beton sal bo op die komponent in FIGUUR
2.5gegiet word Noem EEN nabehandelingsmetode vir beton. (1\
2.5.6
2.6Verduidelik hoe jy die bekistingsbord van bekisting wat so pas verwyder is sal
2.7Jy moet bekisting vir n vierkantige kolom op terrein oprig Noem
2.8FIGUUR 2.8 hieronder toon 'n tekening van die wapening van balk.
2.8.1Benoem deel tot (4\
2.8.2Noem die komponent wat jy sal gebruik om die wapening weg te hou van die bekisting sbord (1\
2.9
2.10FIGUUR 2.10 hieronder toon die onvoltooide tekening van n deursneeaansig van die onderbou van n spoumuur. FIGUUR
2.10.1 Syfergate is baie belangrik in spoumure. Beskryf kortliks waar syfergate in 'n spoumu
2.10.2Noem die doel van syfergate. (1\
2.10Noem TWEE doel eindes van die spou (holte\ tussen die mure. (2\
2.10Noem die mat eriaal wat gebruik word om die spou (holte\tussen die vloer en die fondasie
2.10Bereken die totale wydte van spoumuur as die spou (holte\ 50 mm is. Toon ALLE berekeninge.
2.11Noem EEN tipe materiaal wat jy as bekleding sal gebruik as jy
2.12Heipaalfondasies word algemeen gebruik w anneer grondtoestande onstabiel is. Noem die tipe fondasie wat by tabiele grond gebruik sal word
2.13n Tydelike steun (stut\ word gebruik om stene te stut wanneer n boog gebou word.
2.14Gee die korrekte term vir die binne rad us van n halfronde boog. (1\
Q3โ€” Section header โ€”
3.1Kies n beskrywing uit KOLOM B wat by n item in KOLOM A pas. Skryf slegs die letter (A \langs die vraagnommer (3.1.1
3.1\in die ANTWOORDEBOEK neer, byvoorbeeld 3.1. KOLOM
3.1.5Skop pyp Geut Roosterplaat angatdeksel op stra
3.2Noem enige DRIE material wat vir die vervaardiging van pype vir kouewater installasie
3.3FIGUUR 3.3 hieronde r toon die installasie van op wasbak in n kombuis. Bestudeer die skets en
3.3.1Verduidelik die doel van (1\
3.3.2Verduidelik die funksie van prop op die buig van die yp. (1\
3.3.3Identifiseer pyp (1\
3.3Noem die diameter van pyp (1\
3.3Verduidelik die doel van (1\
3.3Verduidelik hoekom jy n 45 PVC buig
3.3Noem die diameter van py (1\
3.3Beskryf die doel van die water by (1\
3.3Identifiseer deel (1\ 3. Identifiseer die volgende simbole soos dit
Q4โ€” Section header โ€”
4.1FIGUUR 4.1 hieronder toon die vooraansig van n dubbelswaairaamvenster. Bestudeer die tekening en voltooi die onv oltooide snylys. Skryf slegs die antwoord langs die vraagnommer (4.1.1
4.1.7\in die ANTWOORDEBOEK neer FIGU R 4.1 DEEL HOEVEEL HEID
4.1.1114 75 Meranti Vensterbank mm 1 130
4.1.275 Meranti Wang/Raamstyl mm 1 050
4.1.375 Meranti
4.1.4mm 54 44 Meranti Boreling mm
4.1.5Meranti Onderreling mm 400
4.1.644 Meranti Roei /Ruitbalkie
4.1.7mm 305 30 44 Meranti (7\
4.2Verskeie opsie s word as moontlike antwoorde op die volgende vrae gegee. Kies die antwoord en skryf slegs die letter (A D\ langs die vraagnommer (4.2.1
4.2\ die ANTWOORDEBOEK neer, byvoorbeeld 4.2.
4.2.1Die totale lengte van die kroonlys wat vir 'n kamer m et 'n binnemaat van 4 800 mm x 3 600 mm benodig word,
4.2.2As die lengte van 'n fondasie 8 m, die breedte 0,5 m en die diepte 0,4 m is
4.2.3Spykerplate word gebruik om te heg. dakkappe aan steenwerk dak
4.2.4'n wat gebruik wor d om bekl eding aan 'n hout of aluminium
4.2.5PVC lym word gebruik vir die hegting van steenwerk.
5.1FIGUUR 5.1 hieronder toon n g evormde lamel met n gelyksydige driehoekige gat. Alle afmetings is in millimeter. Bestudeer die lamel en beantwoord die vrae wat volg deur slegs die antwoord
5.1.8neer te skryf, byvoorbeeld 5.1.9 400 mm FIGUUR
5.1.1Bereken die oppervlakte van deel
5.1.2Bereken die oppervlakte van deel
5.1.3Bereken die oppervlakte van deel
5.1.4Bereken die totale oppervlakte van die lamel. (1\
5.1.5
5.1.6
5.1.7
5.1.8
5.2FIGUUR 5.2 hieronder toon die ruimtediagram van n dakraam. FIGUUR
5.2.1Ontwikkel en teken n vektordiagram op ANTWOORDBLAD 5.2 om die grootte en aard van die kragte in elke onderdeel (deel\ van die raam grafies te bepaal. Gebruik skaal 1 mm = 1 N.
5.2.2Lei van die ruimte en vektordiagram die aard en grootte van die kragte in die onderdele
5.3FIGU UR 5.3 hieronder toon die ruimtediagram van n balk met n spanwydte van meter met
5.32 m 4 m 2 m 8 N 4 N 3 N LR = 13 N RR = 14 N 3 N/m
5.3.1Lei van FIGUUR 5.3 die waarde van die skuifkragte af en teken die skuifkragdiagram op ANTWOORDBLAD 5.3 Gebruik skaal mm =
5.3.2Die waarde van die buigmomente by A = 0 N/m, B = 26 N/m, 30 N/m, D 22
5.3. Gebruik skaal mm = N/m. (5\ [30] Siviele Te30
6.1FIGUUR 6.1 hieronder toon n deursneeaansig van die oorhang van dak
6.1(15\ Siviele Te
6.2FIGUUR 6.2 hieronder toon n onvoltooide vloerplan met die dak uitleg van n voorgestelde woning. FIGUUR
6.2Bestudeer FIGUUR 6.2 en ontwik kel en teken, op ANTWOORDBLAD 6.2, volgens skaal 1 50, die WES AANSIG van die gebou. Gebruik die spesifikasies hieronder en op die volgende bladsy.
1.91.
1.9.3ASSESSERINGS KRITERIA (vir antwoord op 1.9.3\ PUNT KANDIDAAT SE PUNT Stryklaag van
4.6.31/ ___
5.2.2Toleransie van 1 N na weerskante ONDERDEEL AARD GROOTTE AE DE 57,5 82,5
5.3.1(5\
5.3.2(5\ 2 m 4 m 2 m 8 N 4 N 3 N LR = 13 N RR = 14 N
6.1NR. VRAE ANTWOORDE PUNTE Identifiseer die tipe dakran konstruksie wat
6.2ASSESSERINGS KRITERIA PUNTE LP ASSESSERINGS KRITERIA PUNTE

Mathematical Content

1
f(x)

Mark Allocation

Total200 marks
Sections30 + 40 + 30 + 30 + 30 + 40 = 200 marks

Paper information

SubjectCivil technology
Year2016
SessionFeb-March
TypePast Paper
PaperPaper 1
LanguageAfrikaans
Pages26
Downloads5

Examination context

Decade2010s
Years ago10y
Seasonโ€”
Start dayโ€”
Exam periodโ€”
Days since examโ€”

About Civil technology examination preparation

This Grade 12 examination resource can be used as part of a structured revision programme. Past papers are most useful when learners attempt questions independently, work within a realistic time limit, and review their answers afterwards.

How to use this resource for revision

A past examination paper is most useful when it is treated as an active revision exercise. Try the questions yourself before checking the corresponding memorandum. Where you make an error, identify the reason โ€” was it a knowledge gap, a calculation mistake, an interpretation issue, or an examination technique problem?

For stronger examination practice, complete the paper without unnecessary interruptions and keep track of the questions that take the most time. Afterwards, review the memorandum and separate knowledge gaps from mistakes caused by interpretation, calculation, structure, or examination technique.

understanding question requirements
applying subject knowledge
working under time constraints
checking answers
identifying revision priorities

A practical revision approach

Start by completing the resource without looking at the memorandum. Review incorrect and incomplete answers afterwards and make a short revision list based on the areas that caused difficulty.

Grade 12 subject hubs

Each matric subject has its own dedicated hub on Freemode with every past paper and marking memorandum we have archived for that subject.

Corresponding marking memorandum

Marking memorandum available

Use the corresponding memorandum after completing the paper to review your answers and identify areas that require further revision. The memorandum shows the marking approach used by DBE examiners, including method-mark allocations.

Civil technology Memo 1 (Afrikaans) โ†’

File details

File size510.6 KB
Pages26
Archived on7 September 2026
File age47d
ContributorFreeMode
Fingerprint58A47531C7E8

Questions and learner discussion

Log in to ask a question or leave a review.

No questions or discussions have been posted yet.