This section provides a quick preview of questions from the document. It may not display every question or the complete wording of each one. For the full content, including diagrams, tables and other information, view the original PDF above.
1.1Noem EEN onveilige toestand wat tot 'n besering in elektriesetegnologie werkswinkel kan lei.
1.2Defin er die term onveilige handeling met verwysing na elektriesetegnologie
1.3Noem VIER stappe, in volgorde van belangrikheid , wat gevolg moet word wanneer n perso
1.4Verduidelik kort liks waarom produktiwiteit as belangrike werksetiek in die Suid Afr ikaanse nywerheids konteks
2.1Noem die instrument wat gebruik wor om elektriese energie te meet. (1\
2.2Noem TWEE voordele van driefasestelsels bo enkelfasestelsels (2\
2.3eken n netjies benoemde skets wat die spanningsgolfvorme van n driefase WS
2.4n Driefase sterverbinde gebalanseerde las word deur n driefase generator voorsien . Die generator
2.4.1 ynspanning (3\
2.4.2 Fasespanning (3\ Elektriese Tegnologie DB Feb.
2.5In n driefase toevoerstelsel is die tweewattmetermetode gebruik om die insetdrywing na
2.5.2 ynstroom (3\ [2 VRAAG 3: DRIEFASETRANSFORMATORS
3.1Noem hoe werwelstrome in die yster kern van 'n transformator beperk kan word. (1\
3.2Noem TWEE ooreenkomste tussen 'n enkelfase transformato en 'n driefasetransformator.
3.3Noem TWEE faktore wat oormatige verhitting in 'n transformator kan veroorsaak (2\
3.4Noem TWEE toepassings van 'n delta sterverbinde verdeelnet transformator (2\
3.5Verduidelik die funksie van 'n transfor mator in 'n ver deelnet (3\
3.6Verwys na FIGUUR
3.1en beantwoord die vrae wat volg FIGUUR
3.1DRIEFASETRANSFORMATOR egee lp fs
3.6.1
3.6.2
3.6.3
3.6.4Windingsverhouding (3\ [20] VRAAG 4: DRIEFASEMOTORS EN AANSITTERS20
4.1Noem EEN toepassing van 'n driefasemotor. 1\
4.2Noem DRIE voordele van 'n driefasemotor in vergelyking met 'n enkelfasemotor. (3\
4.3'n Ster delta aansitter word gebruik om die aansitstroom te verminder wat tydens aansit deur
4.3.1Beskryf waarom dit nodig is om dit te doen. (3\
4.3.2Beskryf hoe die aansitter die aansitstroom verminder. (3\
4.4Beskryf die werksbeginsel van 'n driefase kourotor induksiemotor (7\
4.5FIGUUR
4.1stel die aansluit punte van n dr iefase induksiemotor voor. Beantwoord di
4.5.1Teken die aansluitkas in FIGUUR
4.1oor Teken dan die motorspoele in en toon hulle in n sterverbinding
4.5.2n Megger wat op die isolasieweerstandinstelling gestel is, is oor en U verbin d. Beskryf
4.5.3'n Megger wat op die isolasieweerstandinste lling gestel is, is oor en E verbind. Indien die lesing op die meter 'n lae weerstand toon, beskryf waarom die motor nie aangeskakel
4.6Bereken die ge tal poolpare in n driefasemotor indien die motor aan 50 Hz
4.7n Driefase deltaverbinde motor is aan 'n 380 V/50 Hz toevoer verbind. Die motor trek
4.7.1In set kVA (3\
4.7.2Drywing ontwikkel deur die motor teen 100% rendement (3\
4.7.3Die werklike uitsetdrywing van die motor (3\ [40]40
Q5โ Section header โ
5.1
5.2Onderskei tussen die twee konsepte reaktansie en impedansie (2
5.3Teken die tipiese frekwensie/impedansie kenkromme van n serie RL
5.4Bereken die fa tor van n serie
5.5Verwys na die kringdiagram in FIGUUR
5.1FIGUUR
5.1SERIE RLC KRING egee
5.5.1ndu ktiewe reaktansie va n die spoel (3\
5.5.2Kapasitiewe reaktansie van die kapasitor (3\
5.5.3re kwensie waarteen die kring sal resoneer (3\ [20] VRAAG20
6.1Noem TWEE voordele van rogrammeerbare ogiese
6.2Teken n blokdiagram van n PLB skandeersiklus en toon die
6.6.1Skakel die vergelyking om na 'n Karnaugh kaart . (Onthou om te groepeer.\ (6\
6.6.2Lei die vereenvoudigde Boole verg lyking uit die Karnaugh kaart af en skryf dit in jou ANTWOORDEBOEK neer.
6.1en beantwoord die vrae wat volg. FIGUUR
6.1: REL BEHEERKRING 6. .1 Identif
6.1sal uitvoer Jou diagram moet n merker of 'n vlag
6.7.2gebruik word. (3\ [40] Hou in HK (N/O\40
7.2Beskryf die term bandwydte (3\
7.3Beskryf die begrip positiewe terugvoer (3\
7.4Teken en benoem die kringsimbool van 'n op versterker. Sluit die kragterminal in (6\
7.7Met verwysing na FIGUUR 7.3 beantwoord die vrae wa t volg.
7.7.1Identifiseer die versterkerkonfigurasie (1\
7.7.2Teken die inset en uitse tsein op dieselfde y as. Benoem die golfvorme
7.7.3Bereken die spanningsw ins (3\
7.7.4Bereken die uitsetspanning indien 'n insetsein van 2,5 V op die op versterker toegepas word (3\ VRAAG 7:
7.5Met verwysing na die ideale versterkerkringe hieronder , teken die inset
7.1IDEAL E OP VERSTERKERKRING (3\
7.5.2FIGUUR 7.2 IDEALE OP VERSTERKERKRING (3\
7.6Noem TWEE voordele v an die gebruik van negatiewe terugvoer in
7.3OP VERSTERKERKRING it
7.8Noem TWEE toepassings van 'n astabiele multivibratorkring. (2\
7.9Met verwysing na FIGUUR 7.4, teken die insetgolfvorm soo s in FIGUUR 7.5 getoon en die uitsetgolfvorm direk daaronder. FIGUUR
7.4: B ISTABIELE MULTIVIBRATOR FIGUUR
7.5: IN SETGOLFVORM VIR DIE KRING IN FIGUUR 7.4 (4\ uit
7.10.1Identifiseer die tipe terugvoer wat in die RC fase verskuiwings ossillator gebruik word
7.10.2Noem EEN to epassing van die ossillator. (1\
7.10.3Bereken die ossillasie frekwensie v ir 'n RC fase verskuiwings
7.11Met verwysing na FIGUUR 7.7 beantwoord die vrae wat volg.
7.11.1Noem EEN toepassing van die integreerkring (1\
7.11.2 Teken die inset en uitsetgolfvorme van die versterker
7.10Met verwys ing na FIGUUR
7.6beantwoord die vrae wat volg. FIGUUR
7.6: RC FASE VERS KUI WINGS OSSILLATOR FIGUUR
7.7: OP VERSTERKER INTEGREER KRING in ui