This section provides a quick preview of questions from the document. It may not display every question or the complete wording of each one. For the full content, including diagrams, tables and other information, view the original PDF above.
Q1โ Section header โ
1.1Wat is die kode vir goeie praktyk vir MIV/Vigs en indiensneming? Persone met MIV/Vigs
1.2Watter EEN van die volgende tipes persoonlike be veiligingstoerusting PPE \word benodig wanneer daar in
1.3Die ... is verantwoordelik vir die verskaffing van veiligheidstoerusting in die werkswinkel. werknemers skoonmaakpersoneel
1.4Watter EEN van die volgende beskryf die reaksie van sagte staal wanneer dit op masjien gesny word?
1.5slytasie te voorkom. vormverandering te verminder. sagtheid te verhoog. die materiaal te blus. (1\
1.6Watter proses volg op verharding Normalisering
Q2โ Section header โ
2.1
2.2
2.3Gee EEN rede waarom die drukmeter van 'n hidrouliese pers gereeld gekalibreer moet word. (1\
2.4Watter TWEE gevare word deur die vingerbeskermers voorkom wat op kraggedrewe guillotines gemonteer is (2\
2.5
2.6Watter tipe werkswinkeluitleg word in FIGUUR 2.6 hieronder getoon? Produk 1 Masjien A Masjien B Masjien C Produk 2 Masjien D
Q3โ Section header โ
3.1Beskryf die vyl proses as maklik of moeilik wanneer 'n vyltoets vir hardheid op die volgende materiaal uitge voer word:
3.1.1Gietstaal (1\
3.1.2Sagte staal (1\
3.1.3Snelsnystaal (HSS\ (1\
3.2FIGUUR 3. hieronder toon die uitgloeiingsproses gedurende hittebehandeling. Benoem komponente FIGUUR 3.
3.3Beskryf hoe 'n buigtoets uitgevoer word om die eienskappe van 'n toetsmetaal te bepaal. (3\
3.4Noem die doel van dopverharding van staal. (2\
3.5Noem DRIE tipes blusmediums wat gebruik kan word om staal te verhard. (3\ [14] Meganiese Tegnologie: Motorkunde DBE14
Q4โ Section header โ
4.14\in die ANTWOORD BOEK neer, bv.
4.1
4.2Wat is die funksie van die draaiskyf terwyl wielsporing nagegaan word Om die wiel
4.3Die nokasomwenteling vir die o ntbranding van die bran stof en lugmengsel in
4.4Watter geforseerde induksie telsel het die meeste vertraging/sloering
4.5Die kompressieverhouding (KV\van 'n enjin is die verhouding tussen die
4.6Aange duide drywing kan gede finieer word as die
4.7'n inamometer teoretiese drywing
4.8
4.9
4.10Watter omponent in 'n utomatiese ratkas reguleer die oliedruk om die
4.11Hoe word die sluitkoppelaar in 'n koppeloms tter ge aktiveer
4.12Wat is die oorsaak van die bandslytasie wat in FIGU R 4.12 hieronder getoon word
4.13Wielsporing word op 'n motorvoertuig gedoen om te bereik
4.14ie funksie van 'n sensor in 'n enjinbeheer stelsel is om die
5.1Die stappe om 'n kompressietoets op 'n binnebrandenjin uit te voer word in 'n lys hieronder gegee. Voltooi
5.1.1to
5.1.4soos getoon ST P 1 Verseker dat die enjin op werkstemperatuur
5.1.1(1\ STAP
5.1(1\ STAP
5.1.3(1\ STAP
5.1.4(1\
5.2Bea twoord die vrae oor die silinderlek kasie toetser wat in
5.4Beskryf die opstel prosedure van 'n an boord
5.7
6.1Met verwysing na die krukas, gee DRIE redes vir die gebruik van die korrekte ontstekingsorde
6.2Noem TWEE maniere waarop dinamiese wanbalans op die krukas reggestel kan word. (2\ 6.
6.4.1silinder (1\
6.4.2silinder (1\
6.4.3silinder (1\
6.4.4silinder (1\ 6. FIGU R 6.
6.6Wat is die funksie van die volgende komponente op 'n binnebrandenjin wat met 'n wisselbare geometrie
6.6.1Tussenverkoeler (2\
6.6.2Wieke (2\ 6. Noem DRIE voordele van 'n superaanjaer wanneer dit
7.1Defin eer die volgende terme in verband met 'n binnebrandenjin
7.1.1Rem drywing (2\
7.1.2Wringkrag (2\
7.2
7.3FIGU R 7.3 hieronder toon 'n silinder met 'n suier op BDP
7.3.1Wat ter term w ord gebruik om die volume te beskryf?
7.3Wat ter term word gebruik om die volume
7.3Bereken die totale silinde rvolume in cm (3\
7.3Bereken die boor diameter in mm
7.3Bereken die kompressieverhouding van hier die silinder
7.4Noem TWEE metodes om die kompressieverhouding in 'n binnebrandenjin te verlaag (2\ 7.
8.1Beantwoord die volgende vrae in verband met 'n uitlaatgasanalise.
8.1.1Noem TWEE oorsake van 'n lae CO uitlaatgaslesing. (2\
8.1.2
8.1.1genoem is (2\
8.2Noem TWEE ui laatgaslesings soos deur 'n gasanaliseerder opgespoor,
8.5.1
9.1FIGUUR 9.1 hieronder too 'n koppelomse tter wat in outomatiese transmissie
9.1.1Benoem onderdele in FIGUUR 9.1 hierbo
9.1Noem DRIE funksies van 'n koppelomse tter
9.1.3Wanneer word maksimum wringkragvermenigvuldiging in 'n koppelomse tter bereik?
9.2Verduidelik hoe voorwaartse snelrat in 'n episikliese ratstelsel verkry word. (3\
9.3Waarna verwys die volgende rathefboomposisies op 'n ou tomatiese transmissie
9.3(1\ 9. In watter TWEE rathefboomposisies, P, R, N, D, 1 of 2, is dit moontlik om
10.1Gee DRIE redes waarom wielsp ing op 'n voertuig
10.2FIGU R 10.2 toon wielvlugslytasie op 'n buite band Beantwoord die vrae
10.2.1Noem VIER oorsake van oormatige w ielvlugslytasie. (4
10.2.2Definieer positiewe wielvlughoek (2\
10.2.3Hoe word wielvlug op 'n onderstel verstel? (2\
10.3Teken 'n netjiese benoemde skets om toesporing op 'n voertuig se voor
10.4Noem TWEE negatiewe effekte wat deur dinamiese wanba lans op 'n wiel veroorsaak word
10.5Noem TWEE tipe elektroniese inspuiters (2\
10.6
10.7Verduidelik hoe die uitkyk sensor in 'n aanpasbare spoedbeheer stelsel werk
10.8FIGUUR
10.8hieronder toon 'n kom onent van 'n alte
10.8.1Identifiseer die omponent in FIGUUR 10.8 hierbo (1\
10.8.2Wat is die funksie van die omponent wat i n FIGUUR 10.8 hierbo getoon word (2\
10.8.3Teken TWEE benoemde sketse o die twee tipe windings vir die omponent in FIGUUR 10.8 te toon
10.9Noem DRIE voordele van 'n elektriese brandstofpomp wat op 'n binnebrandenjin gemonteer is